Loading...

Žena, 60 let, hematemeza. Anamnesticky: poslední týden hospitalizována na chirurgickém odd. s bolestmi břicha, uzavíráno jako potíže při cholecystolithiáze, v plánu CHCE. Včera pacientka odchází domů po podepsání negativního reverzu, „špatně snášela“ hospitalizaci. Nyní náhle zvracení velkého množství natrávené krve, v lavoru objektivním odhadem minimálně 750-1000 ml , současně krevní koagula. Obj.nález: při vědomí, anxiozní, bledého koloritu, schoulená na lůžku na boku, izo, foto++, ameningeal., bez lateral., AS prav, SR na monitoru 70/min, TK 100/60, kapilarita prodloužená, dýchání bvf., břicho palpačně difuzně citlivé s maximem v epigastriu, tuhé, špatně vyšetřitelné, peristaltika +, p.rect. hnědá stolice bez příměsi krve. Končetiny bez otoků , afebrilní. AA: O Vaše dg, terapie, směrování?
Řešení:
NPB, hematemezis, susp.perforace peptickeho vředu s počínající peritonitidou. Zajištěna 2x iv.linka, 1000ml kryrtaloidy, 500ml koloid, Omeprazol 80 mg iv., Degan 1amp.iv., Dicynon 1 amp.iv., Fentanyl 100 ug iv., monitorace, specializovaná poloha, transport na UP k urgentní endoskopii. 
80% krváceni do horniho GIT má příčinu ve VCHGD či hemoragické gastropatii, proto podán inhibitor protonové pumpy s Deganem a pacientka směrována k urgentní endoskopii. Pouze u cca 10% krvácení z horního GIT jsou zdrojem jícnové varixy (indikace podání Remestypu, mnohem dražší varianta), zde navíc nebyla anamneza ethylismu s hepatopatií a portální hypertenzí… Zavedení Sengstaken či Lintonovy sondy je jednou z variant při selhání terapie.

Comments(1)

 • 25. 5. 2021, 7:32  Odpovědět

  Hi there!
  I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this
  site? I’m getting sick and tired
  of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m
  looking at alternatives for another platform.
  I would be
  fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Leave a Comment