Loading...

Nejohroženější je zraněná krční páter v okamžiku neodborné manipulace s ochrannou přilbou (pracovní, cyklistickou, hokejistickou či horolezeckou). Toto tvrzení platí dvojnásobně pro přilbu integrální.

První potíže nastávají často ještě před vlastním snímáním integrální přilby při uvolněni fixace přilby, která se liší podle výrobce (na originálních přilbách je po stranách jednoduché schéma – návod k sejmutí). Zpravidla je třeba nejdříve povolit upínací pásek pod bradou, který je vybaven nejrůznějšími spojovacími elementy:

a poté uvolnit ochranu brady, příp. se zorníkem. Pět nejčastěji používaných způsobů uvolnění bradového spoileru zobrazuje:

Profesionální způsob snímání (integrální) přilby:
1.  bezpečné sejmutí každé přilby vyžaduje dva zachránce;
2.  u integrální přilby nejdříve odklopit hledí a sejmout případné sluneční či dioptrické brýle;
3.  první zachránce klečí za hlavou poraněného a ze stran pevně uchopí přilbu;
4.  druhý zachránce poté, co uvolnil fixaci přilby, uchopí jednou rukou dolní čelist postiženého (mezi ukazovák a palec), aniž by tlačil na karotidy (!), a druhou ruku zavede naplocho pod šíji zraněného. Takto znehybní krční páteř a hlavu zraněného;
5.  teprve po tomto znehybnění může první zachránce opatrným tahem snímat přilbu tak, aby nedošlo k vyosení krční páteře ani pohybům hlavy;6.  při dokonalém znehybnění zůstává po sejmutí přilby hlava několik centimetrů nad podkladem, proto je vypodložena;
7.  hmat druhého zachránce je nahrazen fixačním hmatem (viz dále) prvního  zachránce;
8.  druhý zachránce přikládá fixační límec, který je doplňován fixačním hmatem tak dlouho, dokud není dále zdokonalena fixace krční páteře.

Postup není obtížný, ale vyžaduje nácvik a promyšlené jednání:

Obdobný postup použijeme při snímání speciální přilby používané při americkém fotbalu, kde však kromě upínacího pásku přes bradu je třeba vyjmout bloky chránící ucho před bočním nárazem, a konečné je třeba odšroubovat či přestřihnout upevnění rámu (mřížky) chránící obličej.