Loading...

Jako RLP posádka jste voláni do osady obydlené lidmi s nízkým sociálním zázemím, bydlí v chatrčích, špína, hlíněné podlahy, v okolí políčka, dá-li se tomu tak říci, kde si pěstují nějakou tu zeleninu, všude přítomný dobytek… Pacientem je mladá žena, 25 let, stěžuje si “ že blbě vidí a špatně se jí polyká“ , navíc má bolesti břicha .
Z anamnezy: bez chronického onemocnění, alergie 0, léky 0, operace a úrazy 0, těhotenství 0. Včera oslava, trochu popili, pojedli, nabízejí vám neustále domácí klobásky, zeleninu…
Objektivně: GCS 15, opocená, neklidná, TF 100/min, fyziol.křivka na EKG, TK 100/60, df 15/min, Sp02 96%, dýchání alv, bvf, břicho měkké, palpační citlivost difuzně, bez známek peritonitidy, bez rezistence, močení bez potíží, stolice před dvěma dny, DKK bez otoků, neurologicky mlhavé zdvojené vidění, nystagmus O, mydriaza, fotoreakce nepřítomná, ptoza víček, celková hypomimie , chrapot, setřelá artikulace, obtížné polykání, slabost HKK, čití však zachováno v plné míře. Ameningeální. Glykemie v normě, afebrilní. Během vyšetřování přichází muž, “ viděl sanitku, tak se jde jen zeptat, jeho synovi není dobře…“, v podstatě vám popisuje projevy velmi podobné příznakům u mladé ženy.
Vaše rozvaha? Postup?
Řešení:
je to otrava botulotoxinem. Pacienty oba zajistit a transportovat na infekční odd, s sebou zajistit i vzorky stravy či zvratků. Samozřejmostí poučení a další observace ostatních obyvatel osady.

Clostridium botulinum, bakterie žijící ve střevech skotu, odkud se dostává do půdy ( ranné infekce, kontaminace zeleniny…) nebo zůstává na špatně omytých střívkách (klobásy).
Produkuje botulotoxin, termolabilní (lze zničit cca 15 minutovým varem), štěpící protein potřebný k uvolnění Acetylcholinu do synaptické štěrbiny na nervosvalové ploténce , čímž způsobí chabou parzu kosterního svalstva.
Typický obraz : po 6-72 h od požití vznik GIT potíží +
chabá pareza + normální teplota + plně zachované čití
(nauzea, zvracení, retence moče, zácpa, diplopie, zúžený perimetr, mydriaza, bez fotoreakce, porucha akomodace, ptoza víček, hypomimie, chrapot, setřelá řeč, porucha polykání, omezený dávivý reflex, chabá pareza končetin, porucha dýchání…pareza postupuje shora dolů. )

dg: klinika, detekce toxinu v potravinách (vzít zbytky s sebou) a v séru pacienta, EMG vyšetření, kultivace Cl.botulinum na anaerobní půdě,…
Ter: symtpomatická, ev.UPV, rehydratace
antibotulinové sérum mono/polyvalentní
hospitalizace vždy na infekčním odd.