Posádka RLP je volána do domu pro údajné napadení ženy (65 let) manželem (70 let), který se má léčit pro CA prostaty s metastázami v mozku a je agresivní. Na místo současně s posádkou dojíždí PČR. Žena již čeká před vchodem,orientovaná, excitovaná, dožaduje se odvozu manžela na psychiatrii, udává , že jej k hospitalizaci sama přemluvit nemůže. Na těle nemá žádná zranění. Muž je vokně domu, slušně nás žádá, abychom šli dovnitř, v komunikaci je klidný, snad mírně nesoustředěný, ale orientován.
Verze ženy: napadá mne, má meta v mozku, léky nebere, odvezte jej. Zranění na těle nemá žádná. Byt uklizen.
Verze muže: Mám CA prostaty , po terapii, poslední výsledky dobré, t.č.bez léčby jsem jen sledován, bez metastáz, léky v domě – jen potravinové doplňky. Naopak manželka trpí Alzheimerem…
Objektivní dokumentace na místě: pouze mužova krátká zpráva z urologie – o cystoskopii, močení v normě, ponechán bez tablet. Jiné informace nejsou k mání.
Žádný z účastníku nepožil alkohol či drogy.
Jak byste postupovali ?
Řešení:
Pacient byl ponechán doma, t.č. nebyl shledán psychotický či nebezpečný sobě nebo okolí. Věc byla předána přítomné PČR jako údajné napadení mezi manžely . Ženě bylo doporučeno, aby ( pokud má její muž metastázy v mozku a dlouhodobě sklon k agresi – jak tvrdí ) posléze kontaktovala jeho ošetřujícího onkologa. Muži bylo doporučeno, aby pokud má jeho žena skutečně Alzheimera ( a obviňuje jej z napadení apod.) kontaktoval jejího oš.lékaře. Oběma bylo vysvětleno, že v tuto chvíli , za dané situace, nemůžeme ani jednoho z nich proti jejich vůli hospitalizovat.