Loading...

Vážení fanoušci,
jak mnozí z vás vědí, minulý týden proběhla mezinárodní soutěž zdravotnických záchraných služeb.
Na této soutěži jsem byl jako host/pozorovatel. Toto byla v pořadí má druhá účast na podobné akci, poprvé to bylo 22.3.2013 v Brně, kde se konal „mini Rejvíz“. Tento týden proběhl velký Rejvíz a skutečně bylo na co se dívat.
Letos to byl 17tý ročník soutěže, která proběhla 22.-26.5., kdy bylo přihlášených 93 posádek (MUC, RLP, RZP, PARA, PHYS) a soutěžních stanovišť bylo 11. Mezi soutěžícími byly např. tyto krajiny: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Japonsko, Keňa, Turecko, Estonsko, Bosna a Hercegovina, Kanada či Kypr.
Do Koutů nad Desnou jsem cestoval vlakem z Bratislavy. Itinerář cesty (Bratislava – Břeclav, Břeclav – Olomouc, Olomouc – Šumperk, Šumperk – Kouty nad Desnou) mne beztak neodradil :). Již před Kouty jsem vzhlížel na okolí a samozřejmě jsem si nenechal ujít všudy přítomné sanitky :). Pohled to byl vskutku báječný. Po registraci na hotelu jsem se vydal na stanoviště „Hrábě“ k paní doktorce Ningerové.

Zdravotnické operační středisko záchranné služby přijalo výzvu na tísňové lince 155 a vysílá posádku k události: Manžel hrabal na zahradě listí a náhle zkolaboval. Volá manželka, viděla to z okna, křeče neměl, nemluví, dýchá.
Cílem tohoto stanoviště (úkolu) bylo správně určit příčinu poruchy vědomí, pacienta pečlivě vyšetřit a správným způsobem léčit základní příčinu stavu (použití dočasné transkutánní zevní stimulace u pacienta oběhově kompromitované, nereagujícího na i.v. terapii léky), zaměření na umění SPRÁVNĚ stimulátor nastavit tj. ověřit zda jsou stimulační výboje skutečně hemodynamicky účinné (palpací pulzu).

Hrábě (RZP Uherské Hradiště 2- Jiří Valenta, Zdeněk Slavík, Kristýna Krysová)

Hrábě (RZP Uherské Hradiště 2- Jiří Valenta, Zdeněk Slavík, Kristýna Krysová)

Na tomto stanovišti jsem se potkal s perfektní posádkou RZP Uherské Hradiště 2 (Jiří Valenta, Kristýna Krysová, Zdeněk Slavík). Následně jsem s nimi jel ještě na další stanoviště. Byla to opravdu parta perfektních záchranářů a především lidí. Humorem se nešetřilo 🙂
Následující úkol bylo stanoviště JA-CAN, kdy na operační středisko volala o pomoc žena, k opraváři, který byl u ní v bytě zasažen elektrickým proudem. Zde byl cíl úkolu:
Předejít požáru kontaktováním hasičů nebo dodavatele elektřiny. Vyšetřit pacienta a správně diagnostikovat bolest, způsobenou dopadem na šroubovák a poraněním skeletu a svalů hrudníku, nikoliv ischemického původu. Správně poznat hypotenzi hemoragického původu, nikoliv arytmického. Léčba tekutinami, rychlý transport do trauma centra. Neprovádět farmakologickou ani elektrickou kardioverzi. Diferenciální diagnóza – důvody pádu, šok, ICHS, proč má pacient tachykardii i hypotenzi?
Následně jsme zavítali k (pro mě poslednímu) úkolu, ke znalostnímu kvízu, kdy měla posádka 3 minuty a během této doby jim byly pokládány otázky (ve stylu rychlá smrt). Následně jsme se přesunuli na hotel, kde jsem posádku musel opustit. Byl jsem se podívat na úkol u Ondry Fraňka, kdy se jednalo o operační středisko- dispečer, operátor, posádka. Call-taker přijme výzvu, vyhodnotí ji a předá dispečerovi, který na místo vyšle posádku (RZP/RLP)

Zlaté sluchátko - dispečink

Zlaté sluchátko – dispečink

Zlaté sluchátko - krajina

Zlaté sluchátko – krajina

Jedná o jedinečnou soutěž posádek ZZS, mediků, operátorů. Účast na soutěži vám strašně moc přinese, dozvíte se plno nových věcí, v případě, že uděláte chybu, tak tu samou chybu již příště neuděláte, poznáte mnoho úžasných nových lidí.
Bohužel jsem byl nucený odjet již v sobotu, tak jsem nestihl spanilou jízdu, kdy všechny posádky vyráží v koloně po okolí.
Rád bych chtěl tímto velmi moc poděkovat MUDr. Kateřině Ningerové a MUDr. Pavle Formánkové, MUDr. Ondřejovi Fraňkovi (i po tak dlouhé „službě“ z něj sršelo plno optimizmu a dobré nálady), posádce RZP UH2 Jirkovi Valentovi, Zdeňkovi Slavíkovi a Kristýně Krysové, stejně tak organizátorům, rozhodčím, a všem, kteří se zůčastnili Rallye Rejvízu 2013. Byl to pro mne velmi silný zážitek. Děkuji

P. S. Tato soutěž mi vnesla zcela jinou myšlenku… tj. rád bych jezdil na ZZS…

Zadání úkolů:

http://rallye-rejviz.cz/wp-content/uploads/2013/05/rr2013.pdf

Výsledková listina národní soutěž:

http://rallye-rejviz.cz/wp-content/uploads/2013/05/results_nat_rr_2013.pdf

Výsledková listina mezinárodní soutěž:

http://rallye-rejviz.cz/wp-content/uploads/2013/05/results_int_rr_2013.pdf

Jirka Valenta, Kristýna Krysová, Jožka Zemek, Jiří Vašica, David Boček, Zdeněk Slavík

Jirka Valenta, Kristýna Krysová, Jožka Zemek, Jiří Vašica, David Boček, Zdeněk Slavík

RZP Uherské Hradiště 2

RZP Uherské Hradiště 2