Loading...

Leonid Rogozov (14. března 1934 – 21. září 2000) byl ruský chirurg, který je slavný tím, že jako první a jediný člověk v historii sám sobě vyoperoval apendix. Stalo se tak 29. dubna 1961.

Leonid Rogozov byl v roce 1961 jediným lékařem na polární sovětské stanici Novolazarevská v Antarktidě, která byla v důsledku zimních bouří zcela odříznutá od světa. V dubnu se u něj začaly projevovat příznaky akutní apendicitidy, kterou bylo bezpodmínečně nutné vyřešit operací. Vzhledem k nedostupnosti jiného řešení doktoru Rogozovovi nezbylo, než se – pouze za pomoci lokální anestezie – sám operovat. Během operace, která trvala půldruhé hodiny a během níž dvakrát omdlel, si apendix sám vyoperoval. Aby vůbec viděl na operační oblast, musel použít zrcátko. Sovětská propaganda tento případ využila jako doklad toho, co všechno vydrží ruský člověk.

Leonid Rogozov se poté oženil s českou lékařkou. Jejich synem je další uznávaný lékař, Vladislav Rogozov (* 1969), který působí na Klinice anesteziologie a resuscitace v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.