Loading...

Operační středisko ZZS vysílá v 00:08 posádku RZP k 16 leté slečně, pro bolesti břicha a krvácení z konečníku s podezřením na prasklé hemeroidy. Místo události: Základní škola… Dojezdový čas 20 min.

Na místě mladá slečna sedící na židli v kabinetu, při vědomí orientovaná časem i prostorem, agitovaná. Udává bolesti zad ,celý den, mírnější bolesti v hypogastriu, často jí to nutína močení, nauzeu i dušnost neguje. Dle paní učitelky se zdravotní stav zhoršil. Slečna šla na WC , začala krvácet z konečníku?? Kde se objevila větší boule. OA: nevýznamná. FA: negativní. AA: negativní. SA: žije s matkou a sourozenci., studentka., nekouří. Alkohol neguje.

Obj: 67 kg. 165 cm. GCS: 15. orientačně neurologicky bez lateralizace, normotenze 130/80 TK. hyperventilace 22/min. Sp02 97%. AS:90/min.
Postup, směřování dg.
Řešení:
při bližším vyšetření slečny zjišťujeme začátek porodu… jak se zachováte a jak budete postupovat dále? Krvácení z konečníku byla pouze domněnka dívky a učitelky.
Dojezdová vzdálenost FN je 35 km. kontrakce jsou čím dál silnější a častější. Plodová voda již odtekla. Jak se nadále budete rozhodovat?
pomáháme rodičce na nosítka a v 00:35 1.6.2013 rodíme chlapce. Dítě po narození: růžové, toaleta DC, spontánně nádech do 5v. dítě začíná plakat. Na místo přivoláváno RV. 15 min. po porodu spontánně vypuzena celá placenta. ( zabalena s sebou ).

Dítě klidné, zabaleno do termofólie, eupnoe. AS:120/min. Pohlaví mužské. Nepláče. Apgar score 10 b. kouká, poslechově puerilní, dýchání bilat. břicho v niveu bez známek patologie, pupeční šňůra vyšetřena dle standardů. DK, bez patologie. Krevní ztráta kolem 30 ml. PVK kape, 100 ml.FR 500 HR. KP matka i dítě kompenzováno. Posádka RZP+RV předává oba na gynekologii a porodnici.
Poznámka: Matka informována telefonicky, zavolána PČR