Loading...

Etylenglykol je hlavní součástí nemrznoucích směsí. Jeho požití může být náhodné, v méně častém případě se jedná o sebevražedný pokus. Smrtelná dávka představuje asi 100 až 150 ml.

Klinické příznaky
Etylenglykol (fridex) není sám o sobě škodlivý. Vznikají z něj však produkty, které se vážou na vápník. Vytváří krystaly kyseliny šťavelové, které se usazují zejména v ledvinách a v ostatních orgánech. Krystaly způsobují otok buněk, vzniká intersticiální zápal plic, metabolická acidóza, celkový rozvrat vnitřního prostředí, poškození jater, ledvin a edém mozku. Nejprve je obraz intoxikace podobný jako u otravy etanolem.

Postupně se rozvíjí nauzea, zvracení a bolesti břicha. V souvislosti s metabolickou acidózou vzniká hyperventilace, křeče, kóma, arytmie, plicní edém. Diagnózu potvrzuje toxikologické vyšetření. V moči jsou oxalátové krystaly a dochází k selhání ledvin.

 Léčba
Je nutno zajistit průchodnost dýchacích cest, dostatečnou plicní ventilaci – spontánní, popřípadě umělou. Provede se výplach žaludku a podá adsorpční uhlí. Antidotem etylenglykolu je etanol. Podává se perorálně nebo v infuzi. Účinná hladina je 1 %o. Na úpravu metabolické acidózy se podává hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3), současně se kontroluje acidobazická rovnováha (ABR). Jediným prostředkem k odstranění etylenglykolu z organismu je hemodialýza. Pro metabolizování kyseliny šťavelové se podává Th iamin a Pyridoxin.

Kauzuistika

Dne 11. 7. v 11 hodin byla na ARO Třebíč přivezena vozem rychlé lékařské pomoci (RLP) 29letá žena s podezřením na intoxikaci etylenglykolem v suicidiálním pokusu.

Byla nalezena bratrem v autě na polní cestě v bezvědomí, s láhví nemrznoucí kapaliny, ve které chybělo asi 3/4 z 1 litru. Pro nezjištěný obsah v láhvi nelze určit požité množství. Bratr ji přivezl k budově lékařské služby první pomoci (LSPP), kde žena reagovala pouze na silné algické podněty. Na LSPP byla zaintubována a bylo provedeno odsátí žaludku. Aplikován Carbosorb, 90% alkohol naředěný ve fyziologickém roztoku, nasazeny katecholaminy, podán NaHCO3. Následně byla převezena vozem RLP na naše oddělení.

 1. den

Při přijetí je pacientka zaintubována, nekontaktní, nereaguje na algické podněty, zornice mydriatické. Je podchlazená (32 °C), v oblasti paží, stehen a lýtek až cyanotická. Má sklon k hypotenzi, je lehce tachykardická, saturace kyslíku v krvi (SpO2) vyhovující, anurická. Byla připojena k ventilátoru Adult-Star 2000, odebrána kompletní laboratoř, dva krevní vzorky na toxikologii na hladinu etylenglykolu a alkoholu. Kontinuálně nasazen 96% etanol naředěný v 5% glukóze, noradrenalin 10 ampulek do 20 ml fyziologického roztoku (FR) v dávce 0,8 ml / hod. Výsledek toxikologie na hladinu etylenglykolu je v prvním vzorku 0,16 g / kg etanolu a 0,54 g / l etylenglykolu, ve druhém vzorku 0,41 g / l etylenglykolu a 0,80 g / kg etanolu. Otrava nemrznoucí směsí se stává smrtelnou v dávce 0,3-4,3 g / l v krvi. Hodnoty ABR vykazují těžkou metabolickou acidózu s pH 6,70, přičemž hodnota pH 6,9 je téměř neslučitelná se životem. Je podáván NaHCO3, nasazena ATB – Ciprinol, zaveden permanentní močový katétr, včetně sledování hodinové diurézy. Centrální žilní systém je kanylován třílumenným a dialyzačním katétrem s kontinuálním měřením centrálního venózního tlaku. Přes arteriální kanylu je monitorován invazivní krevní tlak.

Následně je pacientka připojena na CVVHD (kontinuální venovenózní hemodialýza) s použitím bikarbonátových roztoků. Podle výsledků vyšetření zjištěna zvýšená hladina kardioenzymů, zvýšení jaterních testů, zvýšená urea a kreatinin, vysoká hladina kalia, prodloužené koagulace a zvýšené D-dimery. Na EKG se objevuje fibrilace síní a tachykardie. Pro prohlubování hypotenze postupně zvyšujeme dávky noradrenalinu. Bylo kontaktováno toxikologické centrum v Praze, kde doporučují pokračovat v hemodialýze, hladinu alkoholu zvýšit na 1,5 %o, podávat vitaminy. Lékař podrobně informoval rodinu o zdravotním stavu klientky.

 2. den

Přetrvává hypotenze, proto je nasazen Dobutamin a dávka noradrenalinu zvýšena. Pro hyperventilaci je zpočátku podáván Midazolam v bolusových dávkách, později pro neklid a dráždění orotracheální intubace (OTI) je nasazena kontinuální analgosedace – Midazolam + Sufenta. Klientka se začíná probírat, ale výzvě nevyhoví. Jsou podávány krystaloidy, koloidy a parenterální výživa. Postupně dochází k úpravě vnitřního prostředí, dávka etanolu je postupně snižována až vysazena. Dále bylo pokračováno v hemodialýze. Pro zlepšující se hodnoty krevního tlaku je dávka katecholaminů během dne snižována.

 3. den

Klientka je klidná, otevírá oči, na algické podněty má úhybnou reakci. Přetrvává anurie, dochází k progresi jaterních testů. ABR je vyhovující -jen mírná retence CO2. Etylenglykol se již v séru neprokazuje. Podávány jsou mražené plazmy. Pro tachykardii Rytmonorm a Betaloc, dávka katecholaminů dále snižována.

 4. den

Klientka otevírá oči, otáčí se za hlasem, ale výzvě nevyhoví. Má subfebrilie a parézu gastrointestinálního traktu (GIT). Hodnoty jaterních testů klesají, stále podávány mražené plasmy, pokračuje hemodialýza. Pro oběhovou stabilitu již vysazeny katecholaminy. Tepová frekvence 90-110 / min.

5. den

Stále analgosedována, vyhoví však již výzvě. Začíná přijímat tekutiny perorálně, gastrickou sondu uzavíráme. Do gastrické sondy (GS) nasazena enterální výživa – Reconvan. Nadále přetrvává anurie. Klientka se 4krát vyprázdnila. Při sonografi ckém vyšetření hrudníku zjištěn hydrothorax. Byla provedena punkce a odsáto 700 ml krvavé tekutiny. Večer je extubována a asi za 1 hodinu pro ventilační tíseň znovu zaintubována.

6. až 12. den

Klientka je kontaktní a spolupracuje. Osmý den se obnovuje diuréza, ale přetrvává renální insufi cience, která postupně přechází do polyurické fáze. Od desátého dne je odpojena od CVVHD. Dvanáctý den dochází k pozvolnému poklesu urey a kreatininu v séru. Pro mikrobiologický nález Candida albicans ve sputu je přidáno antimykotikum – Mycomax.

13. až 19. den

Klientka spolupracuje, občas má halucinace a výkyvy nálad. Rozvíjí se syndrom respirační tísně dospělých (ARDS), proto je nastaven agresivní ventilační režim a je odsávána uzavřeným odsávacím systémem. Čtrnáctý den indikována tracheostomie, která je pro špatné anatomické poměry dýchacích cest nefunkční a klientka znovu zaintubována. Šestnáctý den je urea a kreatinin v séru ve fyziologických mezích. Od osmnáctého dne podáváme první stravu ústy. V krvi jsou zjištěny protilátky proti štítné žláze a vyšší hladina tyreostimulačního hormonu (TSH). Po konzultaci s endokrinologem nasazen Letrox.

 20. až 24. den

Dochází ke zlepšování ventilačních parametrů, postupnému odvykání od ventilátoru s následnou extubací. Analgosedace vysazena. Od dvacátého třetího dne přijímá p. o. dietu 4S. Renální funkce jsou již ve fyziologických mezích, diuréza dostatečná. Postupně je nacvičována kontinence moče, až je permanentní močový katétr vytažen. Je provedeno psychiatrické konzilium s doporučením hospitalizace v psychiatrické léčebně.

Závěr

Po celou dobu hospitalizace byla prováděna běžná hygienická péče na lůžku, později s pomocí klientky. Byla pravidelně prováděna péče o oči, dutinu ústní, NGS, OTI, dýchací cesty – odsávání, laváže, nebulizace.

* Dbáno bylo na prevenci dekubitů. Klientka ležela na automatické polohovací matraci a od 3. dne byla polohována po 30 minutách na oba boky. * Pravidelně vyměňovány a převazovány invazivní vstupy, při výměně posílány špičky katétrů na mikrobiologické vyšetření. * Na mikrobiologické vyšetření také odebíráno sputum, moč a hemokultury. * Během hospitalizace odebírána krev na biochemické a hematologické vyšetření. * U CVVHD se prováděla výměna setů po 48 až 72 hodinách, jinak podle potřeby. Odebírána pravidelně krev na hemochrom – aktivní čas srážení krve (ACT). * Z infuzních roztoků pro parenterální výživu podávány tyto: glukóza 20% Aminosteril Hepa, Nephrotect s přidáním Multibionty, Addamelu. Z krystaloidů Plasmalyte, FR 1 / 1, z koloidů Voluven. * Po celou dobu hospitalizace sledovány fyziologické funkce na monitoru – EKG, invazivní krevní tlak (IBP), SpO2, centrální venózní tlak (CVP) kontinuálně, dechová křivka. Byla sledována bilance tekutin a hodinová diuréza.

3. 8. klientka přeložena z našeho oddělení na interní jednotku intenzivní péče, dále na standardní interní oddělení a poté odešla domů. Po 2 měsících nás přišla navštívit s dobrými fyzickými i psychickými pocity.

SOUHRN

Tímto příspěvkem poukazujeme na málo častou intoxikaci etylenglykolem, zvláště byla-li překročena letální dávka, jako v tomto případě.

Autor: Soňa Hájková, Věra Žákovská, Jitka Krajčovičová, ARO, Nemocnice Třebíč

Comments(84)

 • 27. 7. 2021, 1:25  Odpovědět

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 • 29. 7. 2021, 21:08  Odpovědět

  I used to be able to find good info from your content.

 • We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme
  in our community. Your web site provided us with helpful info
  to work on. You’ve performed a formidable job and our entire group
  might be thankful to you.

 • 30. 7. 2021, 11:01  Odpovědět

  I was reading through some of your content on this site and I think
  this web site is very instructive! Keep posting.

  Check out my homepage Syner Sooth CBD Reviews

 • 30. 7. 2021, 15:10  Odpovědět

  Attractive part of content. I simply stumbled upon your web site
  and in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your weblog posts.

  Any way I will be subscribing for your augment and even I fulfillment you
  get entry to constantly fast.

 • 30. 7. 2021, 15:26  Odpovědět

  I’m really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my website not operating correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this
  issue?

  my page: BodyCore Keto

 • Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be
  waiting for your next write ups thanks once again.

 • 28. 8. 2021, 12:30  Odpovědět

  I just could not go away your site before suggesting that
  I really enjoyed the standard info an individual supply
  to your visitors? Is gonna be back ceaselessly to check out new posts

 • 29. 8. 2021, 21:31  Odpovědět

  It’s in point of fact a great and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • 31. 8. 2021, 16:30  Odpovědět

  Your mode of telling all in this article is really good,
  all be able to easily know it, Thanks a lot.

 • 1. 9. 2021, 11:19  Odpovědět

  Definitely imagine that which you stated. Your favorite reason seemed to
  be on the web the simplest factor to be mindful of.

  I say to you, I certainly get irked even as other folks consider worries that they plainly don’t understand
  about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will likely be

 • 1. 9. 2021, 17:19  Odpovědět

  I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct
  my own blog and would like to know where u got this from.

  thanks

 • 2. 9. 2021, 20:59  Odpovědět

  Good write-up. I definitely appreciate this website.
  Thanks!

 • 4. 9. 2021, 10:25  Odpovědět

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unpredicted emotions.

 • 4. 9. 2021, 23:28  Odpovědět

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 • 5. 9. 2021, 11:42  Odpovědět

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 • 11. 9. 2021, 0:31  Odpovědět

  Excellent blog post. I definitely appreciate this site. Thanks!
  cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 • 11. 9. 2021, 4:52  Odpovědět

  Hello, this weekend is good designed for me, for the reason that
  this moment i am reading this enormous informative paragraph here at my home.
  asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 • 11. 9. 2021, 7:35  Odpovědět

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently
  quickly. quest bars http://bit.ly/3jZgEA2 quest bars

 • 11. 9. 2021, 19:53  Odpovědět

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 • Hey terrific blog! Does running a blog such as this take
  a large amount of work? I have very little knowledge of computer
  programming however I was hoping to start my own blog in the near
  future. Anyways, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply
  had to ask. Cheers! quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars

 • I visited multiple blogs however the audio feature for audio songs present at this web page is actually excellent.
  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 • 13. 9. 2021, 18:28  Odpovědět

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it
  yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.
  ps4 games https://bitly.com/3z5HwTp ps4

 • 23. 10. 2021, 3:48  Odpovědět

  What’s up colleagues, fastidious paragraph and pleasant arguments commented at this place, I am genuinely enjoying by these.|

 • 24. 10. 2021, 6:54  Odpovědět

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 • 25. 10. 2021, 13:06  Odpovědět

  of course like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I will definitely come back again.|

 • 25. 10. 2021, 22:30  Odpovědět

  Howdy superb website! Does running a blog such as this take a large amount of work?
  I’ve no understanding of computer programming however I
  had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic but I simply needed to ask. Thanks a lot!

 • 25. 10. 2021, 23:19  Odpovědět

  It’s hard to come by educated people for this topic, however, you sound like you know what you’re talking about! Thanks|

 • 26. 10. 2021, 11:30  Odpovědět

  I have read so many content regarding the blogger lovers but this post is in fact a fastidious piece of writing, keep it up.

 • 26. 10. 2021, 11:40  Odpovědět

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 • 26. 10. 2021, 22:05  Odpovědět

  you are in point of fact a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a great job in this topic!|

 • 29. 10. 2021, 17:25  Odpovědět

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this certain info for a long time. Thank you and good luck.|

 • 30. 10. 2021, 16:27  Odpovědět

  I simply could not leave your web site before suggesting that I really loved the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back incessantly in order to investigate cross-check new posts|

 • 31. 10. 2021, 11:23  Odpovědět

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am happy to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot for sure will make certain to do not fail to remember this website and provides it a glance on a constant basis.|

 • 31. 10. 2021, 20:28  Odpovědět

  Hello, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, could test this? IE still is the marketplace chief and a good component to people will miss your fantastic writing because of this problem.|

 • 1. 11. 2021, 13:13  Odpovědět

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

 • 14. 11. 2021, 5:59  Odpovědět

  Thanks for sharing your thoughts on meta_keyword. Regards|

 • 25. 11. 2021, 15:50  Odpovědět

  First of all I want to say fantastic blog! I
  had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are usually lost simply

 • 12. 12. 2021, 12:00  Odpovědět

  Suicide Pact — DXVD — The Sound of Insects (Cassette, Album) Liar — Queen — Black And White Queen (Vinyl, LP) Euromisery — Various — Death To Fanatics (Iron Man Records Compilation CD 1999-2014) (CD)

 • 18. 12. 2021, 18:05  Odpovědět

  rx pharmacy: canadian pharmacy meds – canadianpharmacyworld com

 • 19. 12. 2021, 11:37  Odpovědět

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to make a top notch articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 • 19. 12. 2021, 13:26  Odpovědět

  Do уoou havе a spam problem on this blog; I also am a blogger,and I was wanting too know your situation; we have created somenice proceduures and wee are looking to exchange methods witһ other folks,pⅼeɑse shoot me an email if interested.

 • 20. 12. 2021, 14:19  Odpovědět

  Im obliged for the blog post.Thanks Again. Want more.

 • 21. 12. 2021, 0:20  Odpovědět

  hydroxychloroquine ingredients hydroxychloroquine reviews

 • 21. 12. 2021, 8:50  Odpovědět

  Tops pharmacy pharmacylo.com nolvadex certified canadian pharmacy

 • ??
  21. 12. 2021, 20:23  Odpovědět

  A round of applause for your blog article.Really looking forward to read more. Great.

 • 22. 12. 2021, 11:51  Odpovědět

  Yes! Finally something about 100 pure male skin care.

 • 24. 12. 2021, 13:02  Odpovědět

  باربری هرندی – 77728486 – باربری در محدوده هرندی

 • 27. 12. 2021, 21:29  Odpovědět

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • 29. 12. 2021, 20:16  Odpovědět

  My brother recommended I would possibly like this blog. Heused to be entirely right. This put up actually made my day.You can not believe simply how a lot time I had spent for thisinfo! Thank you!

 • 30. 12. 2021, 13:21  Odpovědět

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the largest changes. Many thanks for sharing!

 • 30. 12. 2021, 20:28  Odpovědět

  generic ivermectin – ivermectin over the counter canada ivermectin brand name

 • 5. 1. 2022, 18:45  Odpovědět

  We’re hopeful for your graduation about the actual or even look for in addition to the whole processing would not have already been finished whilst not coming over to your blog.

 • 11. 1. 2022, 13:16  Odpovědět

  I am no longer sure the place you are getting your information, however great topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thanks for fantastic info I used to be searching for this information for my mission.

 • 12. 1. 2022, 10:28  Odpovědět

  Hi there, I log on to your new stuff like every week.Your writing style is awesome, keep up the good work!

 • 12. 1. 2022, 22:01  Odpovědět

  Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 • generic chloroquine phosphate plaquenil online

 • 18. 1. 2022, 14:13  Odpovědět

  Yes! Finally someone writes about a scoliosis.

 • 19. 1. 2022, 16:01  Odpovědět

  Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 • I’m no longer certain the place you’re getting your info, but great topic.I needs to spend a while finding out more or working out more.Thank you for magnificent info I used to be in search of this information for my mission.

 • 19. 1. 2022, 19:02  Odpovědět

  ivermectin uk coronavirus stromectol purchase

 • 19. 1. 2022, 21:25  Odpovědět

  excellent points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any positive?

 • 20. 1. 2022, 2:15  Odpovědět

  Whoa lots of fantastic information.how to end a college essay write my essays write my lab report for me

 • Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 • 20. 1. 2022, 12:25  Odpovědět

  At this kind of level, you can debut as a article writer. Now i am so touched. Now i am happy to meet you. Say thanks to you.

 • 20. 1. 2022, 13:38  Odpovědět

  Amazing a lot of good material.write essays for me thesis writing service uk phd writer

 • 20. 1. 2022, 15:07  Odpovědět

  Incredible points. Great arguments. Keep upthe good work.

 • 20. 1. 2022, 23:52  Odpovědět

  Hello.This post was really fascinating, especially because I was browsing for thoughts on this matter last Sunday.

 • 21. 1. 2022, 2:52  Odpovědět

  Thank you for the good writeup. It in fact was a enjoyment account it.Look complex to more introduced agreeable from you!However, how could we keep up a correspondence?

 • 21. 1. 2022, 14:12  Odpovědět

  Effectively expressed certainly! .teacher essay writing resume writing service american essay writing service

 • 21. 1. 2022, 21:02  Odpovědět

  Normally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great post.

 • 21. 1. 2022, 21:40  Odpovědět

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate infoÖ Appreciate your sharing this one. A must read article!

 • 22. 1. 2022, 0:17  Odpovědět

  ivermectin poisoning ivermectin egg withdrawal

 • 22. 1. 2022, 1:56  Odpovědět

  Good blog you have got here.. Itís difficult to find excellent writing like yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!

 • 22. 1. 2022, 12:38  Odpovědět

  That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 • 23. 1. 2022, 2:44  Odpovědět

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for an

 • 23. 1. 2022, 8:36  Odpovědět

  Hey there! I just want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 • medicine for erectile: ed pills online – mens ed pills

 • 24. 1. 2022, 1:50  Odpovědět

  order medications online from india: best india pharmacy online medications from india

 • My relatives every time say that I am wasting my time here at net,however I know I am getting experience all the time by reading thes fastidious articles orreviews.

 • 24. 1. 2022, 12:57  Odpovědět

  It’s nearly impossible to find experienced people on this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • 25. 1. 2022, 12:11  Odpovědět

  Very efficiently written information. It will be beneficial to anyone who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

Leave a Comment