Loading...

muž, 17 let, od čtvrtka se léčí s angínou, užívá duomox 750. obsah výzvy: potíže s dýcháním. AA: nemá, FA: trvale léky neužívá, nyní má angínu: duomox 750, paralen 500, septofort, stopangin, celaskon, torecan. NO: od čtvrtka se léčí s angínou, nyní má zhruba od 22 hodiny pocit křeče v obličeji s následným dušením, proběhlo to zhruba 4x, dušení spontánně odeznělo, křeč v obličeji zůstává. St. P.: při příjezdu muž sedí na křesle, při vědomí, orientovaný místem, časem, osobou, bez otoků, ikteru, bolesti, objektivně bez dušnosti, poslechově bpn, v krku difuzní zarudnutí. Zornice izo, ++, Neurologicky bez lateralizace a meningeálních příznaků. TK 170/100, P 130, D18, SPO2 97, TT 38,3.
Mluví zastřeně, jakoby měl plnou pusu. Obličej v mírné křeči, ústa otevře. Konzultace s lékařem, transport ad dětské oddělení, terapie: i.v. linka 20G, 250 F1/1, jinak bez medikace. Cestou měl nauzeu, neustále slinil a odplivával do emitky.
Řešení:
absces. Iniciálně připomíná epiglotitis, mívají při něm horečku, zastřený hlas a mohou slinit. Charakteristickým příznakem může být trismus. Při větší velikosti abscesu si děti stěžují na dušnost… Navíc je mu 17 a epiglotitis je spíše u malých dětí do 7 let.